Боб Марли

3 јуни, 20110
bob-marley-ringtones

Боб Марли е роден на (6 февруари 1945 – 11 мај 1981 година) во малото село Nine Mile во Saint Ann Parish, Јамајка како Неста Роберт Марли. Тој беше познат пејач-текстописец и музичар. Лидер и гитарист на реге бендовите “Wailers” (1964-1974) и “Bob Marley & The Wailers” (1974-1981). Марли остана познат и почитуван изведувач на реге музиката и е заслужен за помагање во ширењето на Јамајканската музика и движењето Rastafari и започна да ги носи неговите суканици, по што стана препознатлив ширум светот.

Најголеми хитови на Марли се: “I Shot the Sheriff”, “No Woman, No Cry”, “Could You Be Loved”, “Stir It Up”, “Jamming”, “Redemption Song”, “One Love” и, заедно со The Wailers, “Three Little Birds”, како и постхумно објавените “Buffalo Soldier” и “Iron Lion Zion”. Албумот Legend (1984), објавен три години по неговата смрт, е најдобро-продаван реге албум кој достигна 10 кратен платински (дијамантски) тираж во САД и продажба над 20 милиони копии ширум светот.

http://www.youtube.com/watch?v=0NHbOqmNVm8&feature=fvst

httpv://www.youtube.com/watch?v=5WlCdiU9IzA

httpv://www.youtube.com/watch?v=OFGgbT_VasI

http://www.youtube.com/watch?v=kIjkW6iyXNo

http://www.youtube.com/watch?v=5Q98PFdVZmc

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/