Брајан Адамс

23 јуни, 20110
Bryan Adams

Брајан Гај Адамс е роден на 5 ноември 1959 година во Кингстон, Канада. Тој е канадски рок пејач, текстописец, гитарист, басист, продуцент и фотограф. Во текот на кариерата има освоено десетина награди и признанија. Помеѓу другото 15 пати е номиниран за Греми која ја добил во 1992 година. Исто така е добитник на неколку МТВ награди, три пати е номиниран за Оскар, а има и неколку номинации за Златен глобус.

На Билборд листата за најголеми уметници, која е објавена 50 годишнината на овој магазин, Брајан Адамс е рангиран на 38то место. До сега има објавено 22 албуми од кои 5 компилации и 5 албуми во живо.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGoWtY_h4xo

http://www.youtube.com/watch?v=9EHAo6rEuas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/