Британката Клер Скот се онесвестува секој пат кога ќе се насмее

27 мај, 20110
article-1390308-0C3CED0300000578-701_306x749

Клер Скот (24), мајка на две деца боледува од ретко пореметување наречено катаплексија. Овој синдром предизвикува опуштање на мускулите секој пат кога ќе се насмее, а потоа губи рамнотежа и останува без свест или едноставно заспива.

Активаторот од кој доаѓа до губење на свеста се силни емоции, покрај смеење се јавува од возбуда, страв или изнанадување.

Последен пат Клер ја изгубила свеста кога 5 годишната ќерка и раскажала виц. За време на нападот таа не гледа ништо, само слуша гласови, а може да трае од неколку секунди до неколку минути. Со овие напади Клари се бори од рано детство и цел живот се труди да избегнува возбудливи ситуации.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma