Чуден феномен – риби паѓаат од небо?!

15 ноември, 20110
Чуден феномен – риби паѓаат од небо?!

„Дождот од риби“се случува барем еднаш годишно во малиот град Yoro, кога за време на голема бура стотици мали сребрени риби изгледаат како да паѓаат од небото директно на улиците на овој мал град.

Мештаните велат дека ова се случува уште од 1800 година, најчесто во мај или јуни, кога силни дождови го зафаќаат ова мало гратче. По бурата улиците од градот се преплавени со мали живи риби.

Уште од 1970 година тимот на National Geographic присуствува во овој град со цел да направи веродостоен увид во овој феномен, а причината за неговото создавање не е позната.

Феноменот е познат како „дожд од животни“ и е забележан на разни места во светот. Најчесто тоа се риби или жаби, но имало случаи кога паѓале птици, змии, глувци, пајаци и друго. Во некои случаи животните се веќе мртви кога паѓаат на земјата, но има и такви кога се живи .

„Дождот од риби“ е прикажан и во документарецот на BBC,  Supernatural.

httpv://www.youtube.com/watch?v=MKWfNSFXzqw

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş