Дали живеете здраво?

2 јуни, 20110
health

Неправилната исхрана и недостатокот на движење се причина за многу болести, како што се дебелината, кардиоваскуларните болести и некои облици на карцином. Според анкетите 35% од возрасните жени и 48% од возрасните мажи имаат проблем со тежината, а само 17,1% од мажите и 4,3% од жените се активни во слободно време. Уделот на масти во дневниот енергетски внес е значително повисок, а дневната доза на овошје и зеленчук е значително помала од препорачаното. Каде сте вие тука?

–          Се движите ли 30 минути дневно?

Најдете активности во кои уживате и бавете се со нив секој ден по 30 минути. Вие ќе се чуствувате поздраво, посилно и среќно, ќе ви се зајакнат коските, мускулите и срцето.

–          Дали денес појадувавте?

Појадокот треба да обезбеди 40% од дневниот внес на храна. Најдобри намирници се: житариците, интегрален леб, овошје и овошни сокови , мед, џем, млеко, сирење, јогурт, јајца и посна салама.

–          Дали се храните здраво?

Јадете интегрален леб, пет оброци овошје и зеленчук дневно, повеќе риба и посно месо, слатките заменете ги со сушено овошје, користете маслиново масло, а намалете го внесот на масти, засладувачи и сол. Треба да јадете 5-6 помали оброци и вечерата нека биде лесна.

–          Дали денес се напивте 8 чаши вода?

Водата е извор на електролити и минерали, нема енергетска вредност, го ослободува организмот од штетните материи, ја регулира телесната температура, го олеснува варењето и го одржува здравјето и убавината на кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/