Мајкл Џексон

2 јуни, 20110
Michael-Jackson-michael

Мајкл Џозеф Џексон е роден на 29 август во 1958 година, а почина на 25 јуни 2009 година. Тој е американски музичар, танчер пејач-текстописец и филантроп. Познат е како Кралот на поп музиката. Според Гинисовата книга на рекорди, Џексон е признат како најуспешен забавувач на сите времиња. Неговиот придонес кон музиката, танцот и модата, заедно со приватниот живот пратен од јак публицитет, го направија глобална фигура во популарната култура повеќе од четири децении. Како осмо дете на семејството Џексон, тој дебитираше на професионалната музичка сцена, заедно со неговите браќа, како член на The Jackson 5 во средината на 1960, и ја започна својата соло кариера во 1971 година. Во раните 1980-ти, Џексон стана доминантна фигура во популарната музика. Музичките спотови за своите песни, вклучувајќи “Beat It”, “Billie Jean” и “Thriller”, се кредитирани со трансформирање на медиум во уметничка форма и промотивна алатка, а популарноста на овие видеа помогна да се донесе релативно нов телевизиски канал на славата МТВ. Видеаta како “Black or White” и “Scream” го направија единствен на MTV во 1990. Преку сценски изведби и музички спотови, Џексон популаризира голем број на техники за танц, како што се робот и одење по месечината. Неговиот специфичен музички звук и вокален стил влијаеја многу хип хоп, поп, современ R & B и рок изведувачите Албумот на Џексон Трилер (1982) е најпродаван албум на сите времиња.Неговите други рекорди, вклучувајќи Off the Wall ( 1979), Bad (1987),Dangerous (1991) и History (1995), исто така, се рангираат меѓу најпродаваните музички материјали на светот. Џексон е еден од ретките уметници што е примен во Rock and roll Hall of Fame два пати. Некои од другите негови многубројни достигнувања се вклучени во Guinness World Records, 13 Grammy Award (како и на Grammy Legend Awards и Grammy Lifetime Achievement ); 26American Music Awards (повеќе од било кој друг уметник, вклучувајќи го и “Уметник на векот”) ; 13 број еден синглови во САД во неговата соло кариера (повеќе од било кој друг машки изведувач во Hot 100 ), и околу продажба на над 750 милиони албуми низ целиот свет. Џексон доби стотици награди, кои го направија еден од најнаградуваниот музичар во историјата на музиката. Тој исто така бил значаен хуманитарист и филантроп, донирајки стотици милиони долари за добротворни цели и поддржувајки повеќе од 39 хуманитарни организации.

http://www.youtube.com/watch?v=Ym0hZG-zNOk

httpv://www.youtube.com/watch?v=TWucYbAp8Lk

http://www.youtube.com/watch?v=_Bf6AST5Itw

http://www.youtube.com/watch?v=gHWKcC4qtXg

http://www.youtube.com/watch?v=nZHsL6C3awY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma