Денес се отвори спомен куќата на Тоше Проески

25 април, 20110
tose proeski3

Денес во Крушево свечено се отвори спомен куќата на Тоше Проески. Таа се протега на околу 870 квадратни метри, а во неа се изложени околку 350 експонати, од детството на Тоше па се до врвот од неговата музичка кариера. Освен екпонатите во спомен куќата ќе бидат изложени и две восочни фигури од Тоше кои се во негова природна големина. На едната од нив тој е со микрофон во рацете, а на другата е прикажан како седи покрај клавир.

Како почесен гостин на отварањето е Раде Шербеџија, кој воедно ќе ја отпее новата до сега не слушната песна од Тоше, наречена Крушево.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma