Денеска втората полуфинална вечер на 56 избор на еровизиска песна

12 мај, 20110
evrovizija-2011

Денеска во Есприт арената во Дизелдорф ќе биде одржано второто полуфинале во изборот за песна на евровизија, каде од 19 композиции ќе треба да се изберат нови 10 кои ќе одат во финалето.

За пласман во финалето се натпреваруваат Босна, Австрија, Холандија, Белгија, Словачка, Украина, Молдавија, Шведска, Кипар Бугарија, Македонија, Израел, Словенија, Романија, Естонија, Белорусија, Летонија, Данска и Ирска.

Интересно е да се спомене дека дизајнот на сцената е инспириран од минатогодишната победничка песна “Сателит“, која ја изведе Лена Мајер, а на бината доминираат лед екраните. Финалната вечер на евросонгот ќе се одржи на 14 мај, каде меѓу 25 композиции ќе биде избран победникот на најголемиот европски музички спектакл.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi