Дензел Вошингтон ќе добие почесен докторат

23 март, 20110
denzel-washington

Оскаровецот Дензел Вошингтон на 16 мај ќе добие почесен докторат од Универзитетот Пенсилванија. Тој на свеченоста ќе одржи говор пред 5000 дипломци. Инаку, на истиот тој универзитет е неговиот син кој е студент во втората година.

Вошингтон го употреби целиот свој актерски талент како најдобро би ги изнел најзначајните социјални и историски проблеми пред јавноста, пишува во изјавата на универзитетот.

Освен него, почесен докторат ќе добие и Џојс Керол Оутс.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi