Храна која ќе ви помогне при менопаузата

23 март, 20110
green_beans_1920x1200

Нутриционистите препорачуваат жените кои влегуваат во менопауза да внесуваат повеќе мешункаст зеленчук токму поради нивниот состав.

Мешункастиот зеленчук содржи многу калциум, калиум, железо и многу витамини кои ја спречуваат можноста од кршење на коските.

Освен овие благотворни супстанци мешунките содржат и сапонин, супстанца која е докажано дека спречува размножување на клетките на тумурот. Исто така овие намирници содржат и супстанци кои го чистат целиот организам од токсини.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi