Десет годишно слепо дете најдобар џудист во Велика Британија

23 мај, 20110
kieran-klark-1

Киран Кларк е 10 годишно момче од Велика Британија кој го привлече вниманието на медиумути поради своите големи успеси во џудо, и покрај тоа што е слеп.

Борбеното момче ослепело пред пет години, по алергиска реакција од препишан пеницилин. “Пред скоро година дена живеев под јорганот, бидејќи очите ми беа преосетливи на светлина. Имав три операции на очите. Болката беше ужасна. Престанав да се грижам, сакав само да преживеам. Некои ме прашуваат дали е тешко да си слеп, а јас им кажувам дека понекогаш сум среќен бидејќи неможам да видам што лошо се случува низ светот, изјавил Киран, кој првично не сакале да го примат во џудо клубот.

Киран до сега има триумфирано на два државни натпревари, а моментално се подготвува за меѓународен шампионат. Тајната  на неговиот успе во овој спорт е високата концентрација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma