Диетата на Риjана

5 ноември, 20110
rihanna1_33805

Диетата се базира на ограничен внес на јаглехидрати  како и на сите производи од брашно и тие со шеќер. Иако некои приврзаници на оваа диета го искључуваат и овошјето, инструкторот на Ријана ја посоветувал да консумира по 3 различни овошја секој ден за да биде снабдена со витамини.

Советите се:

Јадете редовно, на секои 3-4 часа.

Елиминирајте ги колку можете повеќе јаглехидратите од вашето мени. Газираните пијалоци, лебот, бисквитите, бомбоните, чоколадите и сл. се забранети.

Наместо тоа јадете многу зеленчук, најдобро е да се внесува зеленчукот свеж односно необработен, и кога правите салата не ставајте повеќе од една лажица масло.

Исто така диетава искључува секаква пржена храна. Наместо пржена, храната треба да биде или печена или варена но во никој случај да не биде пржена, ваквата храна не само што дебелее туку и е многу штетна по здравјето.

Јадете кисело млеко секој ден. Внимавајте со употребата на сирење и кашкавал, бидејќи содржат висок процент масти, затоа најдобро би било да изберете извара.

Пијте 12 чаши вода секојдневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş