Дрво украсено со 9.800 велигденски јајца

21 април, 20110
drvo so jajca

Семејството Крафт од гермаснкото градче Салфелд е вистинска атракција. Тие дрвото во својот двор го украсиле со 9.800 велигденски јајца во сите бои и големини.

Оваа идеја им се родила уште пред 40 години, кога го насадиле дрвцето и на него го закачиле првиот велигденски украс. Нивното трпение и желба се исплатела. Сега по толку години успеале да направат вистинска атракција која ја посетуваат илјадници туристи. Лани нивното дрво го посетиле 14.000 посетители, кои ги купувале велигденските сувенири, јајцата. Лани цената за едно јајце изнесувала 5 евра.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi