Џенифер Лопез

14 јуни, 20110
Jennifer-Lopez_1

Џенифер Лин Лопез е позната американска поп пејачка, глумица и танчерка. Родена е на 24 јули 1969година во Бронкс, Њујорк, од родители со порториканско потекло: Гвадалупе Родригез и Дејвид Лопез. Има две сестри, Линда и Лесли. Посетувала католичко средно училиште каде што почнала да се занимава со спорт, а од 16 години започнала да посетува часови по танцување и пеење. Го напуштила школувањето после еден семестар на колеџ и целосно се посветила на танцувањето.

Нејзин прв позначаен настап како танчерка бил во популарното телевизиско шоу „ In Living Color“, а нејзин прв познат филмски настап е во филмот „ Money Train“. Како пејачка се проби во врвот на популарната музика со деби албумот „On the 6 “ објавен на 1 јуни 1999, како и со вториот албум „J.Lo“ (2001) кој имаше комерцијален успех. Од овој албум имаше продадено 8 милиони копии низ целиот свет. Во 2007 година, таа објави два албуми, вклучувајќи го првиот на шпански јазик, албумот “Como Ama Una Mujer”, и нејзиниот петти студиски албум на англиски “Brave”. Од соработката со новата музиката издавачка куќа, Лопез го закажа нејзиниот седми студиски албум, насловен “Love?”, на 19 април 2011 година. Нејзините песната “On the Floor” во моментов влијае на сите листи во светот. Нејзиниот придонес во музичката индустрија ги собра нејзините бројни успеси, вклучувајќи и две Grammy Award номинации, две Latin Grammy Award номинации, три American Music Awards награди, а има продадено над 55 милиони албуми низ целиот свет.

Лопез во моментов е член на жирито на реалното шоу  Американски идол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/