Европвизија го призна Косово

29 април, 20110
eurovision-kosovo

Европската радиодифузна унија (EBU), која е организатор на Евровизија го прифати учеството на Косово за Eurovision Young Dancers во Осло 24 јуни, иако Радио телевизијата на Косово (RTK), не е членка на таа организација, пренесува Курир.

Поради ова српските на овој натпревар немаат претставник, која го бојкотира настанот. Генералниот директор на РТС Александар Тијаниќ за Курир изјавил дека реакцијата на јавниот телевизиски сервис е логична. “Ние имаме само еден глас во Европската радиодифузна унија, така да неможеме само да донесуваме одлуки. За нашата реакција поради учеството на Косово на овој настан, доволно зборува тоа што Србија нема да има свој претставник.“

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi