ФОТО: Горат владини згради во Триполи

17 мај, 20110
26Libya_cnd-articleLarge
Две владини згради во либиската престолнина Триполи се во пламен, бидејќи биле цел на бомбардирања на силите на НАТО, јави “Ројтерс“, повикувајќи се на информација соопштена од властите во Либија, пренесува Нетпрес.
Пожар има во зградите на безбедносните служби, како и на либиската служба за борба против корупцијата. Овие два објекти се во непосредна близина на резиденцијата на Моамер Гадафи.
Бројни противпожарни екипи се обидуваат да го изгаснат огнот.

Претходно во овој реон на Триполи се слушнале три силни детонации, а потоа уште две. Делови од либиската престолнина секојдневно се цел на воздушните напади на НАТО.

Извор: Нетпрес

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi