Фустанот на Marilyn Monroe продаден за рекордни 348.000 долари

9 мај, 20110
Marilyn_Monroe_10

Црниот кус фустан со длабоко деколте, кој Marilyn го носела на фотографијата која е на насловната на нејзината книга: “Marilyn Monroe: From beginning to end” е продаден на аукција за рекордни 348.000 долари.

Овој фустан кој таа го носела во 1958 година, не е познато од кој дизајнер е направен ниту пак кој конфекциски број е, бидејќи бил направен по нејзините мерки. Освен овој фустан, на аукцијата е продаден и едноделниот костим за капење за 84.000 долари, како и еден градник за речиси 7000 долари.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi