Гадафи спремен за преговори! Време беше!

28 август, 20110
gulfnews-gaddafi

Либискиот лидер, полковникот Моамер Гадафи е подготве да започне преговори.
Неименуван портпарол на Гадафи изјавил дека преговорите би биле предводени од синот на Гадафи, Сади, известува BBC

Дописникот на BBC неведува дека последната понуда е “само уште еден знак на владата во заминување на полковникот Гадафи и неговите следбеници”.
Бунтовниците, кои сега го контролираат поголемиот дел од Либија, вклучувајќи го и главниот град Триполи, веруваат дека полковникот Гадафи “се уште се наоѓа во Либија.”
Либиската опозицијата тврди дека дотурот на гориво и вода мора да започне да пристигнува во Триполи, поради стравувањата дека изворите на вода во главниот град би можеле да бидат контролирани од силите на Гадафи.
Во меѓувреме, според BBC,се ‘повеќе има докази за масовни убиства во земјата.
Повеќе од 50 изгорени тела биле пронајдени во запален магацин покрај воена база, јужно од главниот град на Либија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma