Грција да биде оставена да банкротира

20 јуни, 20110
dddd
Велика Британија треба да го откаже своето учество во вториот спасувачки заем за Грција, а балканската земја треба да биде оставена да банкротира и да се откаже од еврото, објавува весникот “Дејли Телеграф“, изјава на градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон, пренесува Нетпрес.
Според него, проблемите со еврото ја заостриле финансиската криза и предизвикале британскиот министер за финансии, Џорџ Озборн, да “престане да фрла добри пари, за лоши“.
И додека Озборн се подготвува за учеството во европските преговори за договарање на нов спасувачки финансиски пакет за Грција од над 100 милијарди евра, Џонсон тврди дека европскиот монетарен сојуз треба делумно да биде распуштен.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi