Греотка, жена висока 2.37 метри, неможе ни да оди :(

4 август, 20110
brazilkavisokazena

Бразилката Катиа Родригез, 48, пати од гигантизам и висока е неверојатни 2,37 метри. Толку е многу висока што неможе повеќе сама да оди. Нејзината мајка Клара почнала да бара помош.

„Бевме кај физиотерапевт и тој рече дека на Катиа ќе и треба посебен придружник за одење. Незнам ни колку тоа чини“, кажала мајката. „Непрекинато таа почна да расте, а успеа да заврши само основно школо.“

Катиа моментално од државата добива бесплатно лечење, а според Гинисовата книга на рекорди таа е повисока од рекордерката, кинескињата Јао Дефен која е висока 2,34 метри.

Највисока жена досега беше исто така кинескињата Зенг Џинлиан со висина од 2,49 метри, но за жал почина во 1982 година на 18 годишна возраст.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit