Хамбургер за Гинис

5 јули, 20110
ХАМБУРГЕР

Џиновски хамбургер е направен во Плезантона во Калифорнија и тежи неверојатни 353 килограми.
Готвачите Брет Енрајт и Ник Никора го собориле рекордот во Гинисовата книга за изработка на најголемиот комерцијално достапен хамбургер. Претходниот рекорд бил тежок “дури” 267 килограми.

За да се ​​направи, покрај мелено месо, искористен е  50 килограми леб, повеќе од 25 килограми сирење, 10 килограми кромид, 6 килограми кисели краставички и околу 15 килограми зелена салата.

Посетителите на саемот Aламед, каде што хамбургерот бил претставен,  биле во можност да купат парче за 99 центи, а сите приходи биле наменети за локалната јавна кујна.

Се проценува дека помеѓу џинот меѓу хамбургерите содржи 1.375.000 калории, доволно за да се решат потребите на возрасен маж за 22,5 месеци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/