Првиот 2G мобилен телефон профункционирал пред 20 години

5 јули, 20110
Првиот 2G мобилен телефон профункционирал пред 20 години

Пред точно 20 години во Финска е направен првиот повик преку мобилен телефон со помош на GSM (Global System for Mobile Communications) мрежата, односно мрежата во првиот дигитален телефонски стандард, стандард на втората генерација (2G).

Станува збор за стандардот ја воведе и размената на текстуалните пораки (SMS) и размена на податоци. Компанијата RIM, производителот на мобилни телефони во тежок период поради жестоката конкуренција, се нашла  истовремено, пред проблем, бидејќи писмото од еден од вработените во кое се спомнува оваа стратегија на канадската компанија се најде на интернет.

http://www.youtube.com/watch?v=AkZn7jFd9Rc&feature=player_embedded

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit