Храна која ја чисти кожата

3 август, 20110
chistakoza

За се е потребно време, па така и за убавата нежна кожа. Точно е тоа дека козметичките креми и препарати ја подобруваат текстурата на кожата, но, дали сте знаеле дека одредени видови храна можат многу поволно да влијаат на убавината и здравјето на вашата кожа.

Се што јадете е еднакво важно за вашата кожа, како и оние препарати кои постојано ги нанесувате. Следните намирници се особено добри сојузници во борба против стареењето на кожата, па така со одредена храна можете да влијаете да се подобри вашиот тен, кожата да изгледа поздраво, свежо и младо.

Негата на кожата започнува во кујната.

Закуски со цинк – бадемите се богати извор на цинк, а со тоа се добри за чистење на кожата. Други извори на цинк се: печен грав, говедско месо и семки од тиква

Закуски со каротин – моќните пигменти бета каротен кои во телото се претвараат во витамин А, силно делуваат на акните и недозволуваат стареење. Извори на бета каротен се: манго, диња, морков, спанаќ, компир, домати.

Растителни влакна – ако сакате сјајна кожа, морате да се откажете од белото брашно. Луѓето кои консумираат нерафинирани јагленхидрати како црно брашно или црн ориз, само по три месеци имаат подобро фунцкионирање на работата на цревата, стабилно ниво на хормоини, помалку пори и почисто лице. Извори на растителни влакна се: црн ориз, леб од цели житарки, пуканки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit