Хрватска ќе ја добие најубавата патека во светот на Формула 1?

12 мај, 20110
Хрватска ќе ја добие најубавата патека во светот на Формула 1?

Постапката за проектот на Формула 1 во Хрватска, напредува бавно, но сигурно, а во  моментот се наоѓа во фаза на решавање бирократски прашања.

“Ги испративме главните планови на комисијата за безбедност на ФИА, која треба да каже дали е се во согласност со правилата, потоа да ни издаде одобрение. Кога ќе го добиеме тоа, да го наречеме градежна дозвола, започнуваме со градење“, изјавил Зринко Грегурек, хрватот кој е член на ФИА и прв човек на овој проект.

Најпознатиот архитект на патеките на Формула 1, Херман Тилке, ја проектираше патеката во Бистра, Хрватска, за која изјавил дека ќе биде поубава и од убавицата во Абу Даби. Изградбата би требало да започне наредната пролет.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma