И Италија ги забрани бурките

3 август, 20110
slike-svet-5-burka_italija_110626448

Комисијата на италијанскиот парламент денеска го одобри предлог-законот со кој се забранува на жените од муслиманска вероисповест во јавност да го покриваат лицето со традиционалните муслимански шамии. Комисијата за уставни прашања го усвоил нацрт-законот според кој на жените им е забрането да носат бурка на јавни места, или друг сличен превез кој го покрива лицето, пренесува АП.
Лицето кое ќе ја примора жената да го покрие лицето надвор од својот дом ќе биде парично казнето со 30.000 € и можна затворска казна во траење од една година, пишува агенција АНСА.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit