ВИДЕО: Иран ќе испрати мајмун во вселената, а подоцна и човек

30 јуни, 20110
0

Иран и покрај меѓународните санкции сака да докаже дека е влијателна и силна земја, со тоа што во јули ќе испрати мајмун во вселената. Ракетата со која ќе лета мајмунот се вика “Kavoshgar-5”.

Иран со овој чин сака да докаже дека е силна земја и дека има развиена технологија.

Покрај неколку обиди со глушец и црви, Иран сега е спремен да испрати и мајмун во вселената пишува Time.

Моментално се дресираат 5 мајмуни, но само еден од нив ќе одлета во вселената.

Доколку биде успешен летот со мајмунот, Иран до 2017 година планира да испрати и човек во вселената, изјавил иранскиот председател Ахмадинеџад.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit