Јонуз: Со брза игра до трите бода против Република Ирска

23 мај, 20110
o

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Мирсад Јонуз денеска го соопшти списокот на играчи за квалификацискиот дуел со селекцијата на Република Ирска што ќе се одигра на 4. јуни на Националната Арена “Филип Втори Македонски” со почеток во 21.30 часот.

На списокот на Јонуз се најдоа:

 

1. Нурединоски Един Етникос ахнас / Кипар

2. Богатинов Мартин Карпати / Украина

3. Грнчаров Бобан АПОЕЛ / Кипар

4. Мојсов Даниел Војводина / Србија

5. Новески Николче Мајнц 05 / Германија

6. Шиков Ванче Етникос ахнас / Кипар
7. Лазевски Александар Партизан / Србија

8. Шумуликоски Величе Новосибирск / Русија

9. Деспотовски Филип Интер Баку / Азербејџан

10. Попов Горан Динамо Киев / Украина

11. Демири Мухамед Тун / Швајцарија

12. Ѓуровски Марио Металург Доњецк / Украина

13. Фетаи Бајрам Лингби / Данска

14. Хасани Ферхан Шкендија / Тетово
15. Стојков Ацо Арау / Швајцарија

16. Тричковски Иван АПОЕЛ / Кипар

17. Наумоски Илчо Матерсбург / Австрија

18. Пандев Горан Интер / Италија

Пред средбата со Ирците селекторот Јонуз за официјалниот веб сајт на ФФМ изјави:

“Се наоѓаме на половина од квалификациите и на домашен терен ја пречекуваме репрезентација на Р. Ирска која мислам дека незаслужено не победи на натпреварот во Даблин. За овој натпревар подговотките ќе се одвиваат во Охрид. Направена е анализа на играта на Ирска во гости, која сосема се разликува од онаа на домашен терен. Анализирани се натпреварите против Ерменија (1:0) и Словачка (1:1). Самиот список на играчи за овој натпревар покажува дека нашата репрезентација е доста побрза и во таква игра и двете репрезентации ќе бараат три бода значајни за што подобар пласман во нашата група. Во таков случај играта што ќе ја креираме ќе биде доста брза со многу пас игра со што ќе се отвори доста простор како за нас така и за нив.” – изјави Јонуз додавајќи:

“Затоа на списокот се ставени и двајца брзи напаѓачи (Стојков и Фетаи), инаку списокот за овој натпревар е изменет од тактички причини. Фокусот на нашата игра ќе биде освојување на просторот преку точна пас игра создавање на прилики за постигнување на гол, а во исто време очекувам мотив повеќе кај репрезентативците на првиот наш натпревар на новата Арена Филип Втори и огромна подршка од нашите верни навивачи кои се надевам ќе го наполнат стадионот до последно место.”

“Единствен проблем за нас е тоа што на одредени играчи првенствата им се завршени и во договор со нив им дадов неколку слободни денови а потоа ќе се приклучат на тренинг со некоја домашна екипа се до прозивката за репрезентација. Последни на собирот ќе се приклучат Пандев, Попов и Деспотовски, кои сосвоите екипи играат финале на националниот куп во Италија, Украина односно Азербејџан. Доколку се случи некоја непредвидена повреда во периодот до прозивката, ќе биде повикан играч од младата репрезентација.” – смета Јонуз.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma