Штрос-Кан добил 250.000 долари отпремнини за повлекувањето од ММФ

23 мај, 20110
stross_kan_sud
Поранешниот генерален директор на Меѓународниот монетарен фонд , Доминик Штрос-Кан, непосредно пред да се повлече од функцијата во ММФ добил отпремина од оваа организација во висина од 250.000 американски долари и намалена пензија, објави руската новинска агенција Интерфакс.
На Штрос-Кан му се суди за сексуално насилство врз вработена во хотел во Њујорк, а тамошните власти по неколку дена минати во притвор го пуштија да се брани од слобода со кауција од 1 милион долари.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma