Кафето богато со антиоксиданси

1 април, 20110
coffee01

До сега научниците тврдеа дека најпопуларниот антиоксиданс ефект го има зелениот чај. Но, новите истражувања го наведуваат и кафето во редот на антиоксидансите.

Се разбира доколку кафето го внесувате во умерени количини ќе ја имаа оваа функција. Во целото зрно, како и во меленото кафе има најмногу антиоксиданси но нутриционистите го препорачуваат и кафето без кофеин како супер извор на антиоксиданси.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma