Како да ја заштитите вашата руса коса во текот на летото?

1 јуни, 20110
blonde-hair

Сите ние знаеме колку е важно средството за сончање во текот на летни денови, против топлите сончеви зраци, но што е со косата? Сонцето може да ја исуши вашата коса. Хлорот може да предизвика уште поголема штета, бидејќи делува како избелувач може да ја претвори русата коса во оштетена и зелена. Ќе ви предложиме неколку корисни совети како да ја заштитите бојата на косата во текот на летните месеци:

1.Намлете со употреба на производи за обликување на косата. Тоа не само што повеќе ќе ја оштети вашата коса, туку ќе направи таа да изгледа слепено.

2. Заштитете ја вашата коса кога можете. Шешир или капа се сјајни аксесоари и одлично се вклопуваат на вашиот летен аутфит, а покрај тоа обезбедуваат поголема заштита на вашето лице.

3. Миење на косата со шампони кои содржат СПФ заштита од сонце и ви даваат влага во текот на сончевите денови.

4. Користете  регенератори после миење на косата. Најдобри се оние кои обезбедуваат дополнителна заштита за оштетена коса.

5. Исплакнете ја косата со вода пред пливање. На овој начин ќе ја намалите апсорпцијата на хлор, помалку отколку ако влезете во базен со сува коса.

6. Испрскајте ја вашата коса со регенератор кој не се измива, особено кога знаете дека ќе поминете подолго време на отворено.

7. Вашата коса чешлајте ја со чешел со големи забци. На тој начин ќе спречите додатни оштетувања и прекршеност на косата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma