Каталонија за Божиќ!

22 декември, 20110
01

На божиќ, групи  луѓе учествуваат во најголемиот настан во Каталонија – пливање во ладните води на Медитеранот.

Copa Nadal (Божиќен куп) е традиционална манифестација, која се одржува секоја година во градот Барселона на 25 декември, каде учесниците пливаат 200 метри на отворено море , а некои од нив се облечени како Дедо Мразовци.

Дел од каталонската кујна се макароните во каша на Божиќ. Голема пластична верзија на улиците на Барселона – The Galet.

Божиќни колачи наречени roscones.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma