Ќе стане ли Чарлс некогаш Крал?

22 април, 20110
prince-charles-pic-ap-image-1-240416614

Принцот Чарлс кој има 62 години се запиша во книгата на рекорди како најдолговечниот престолонаследник во историјата на британското кралство. Тој веќе чека 59 години, 2 месеци и 14 дена за да стапи на британскиот трон. Неговата мајка, кралицата Елизабета втора, која наполни 85 години и понатаму ја следи доброто здравје, така што нејзиниот најстар син ќе почека уште малку за да стане наследник. Предходниот рекорд го држел прадедото на Чарлс, кралот Едвард седми, кој  британската круна ја превзема од неговата мајка Викторија, по 59 години, 2 месеци и 13 дена чекање. Најновите истражувања покажале дека принцот Вилијам и неговата вереница Кејт се попожелни да бидат британски крал и кралица, отколку Чарлс со сопругата Камила.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma