Кои жени делуваат на мажите како дрога?

4 ноември, 20110
2

Научниците од Универзитетот во Харвард направија извонредно откритие.

Тие спровеле истражување меѓу група мажи на кои покажале фотографии на различни претставнички на понежниот пол, а специјална опрема ја испитувала активноста на мозокот. Покажало дека сликите на некои убавици влијаат на центарот на задоволството во главниот мозок на мажите како кокаинот!

Откако ги анализирале добиените податоци, за научниците станало јасно дека не секоја жена има способност да го маѓепсува на тој начин посилниот пол. Ова се однесува најдобро на жените со посебни карактеристики на лицето. Во овој список влегуваат: широко чело, експресивни очи, тркалезни образи, бујни усни и мала брадичка.

Како типичен пример во овој поглед научниците ја посочиле супермоделот Роуз Хантингтон Вајт. Покажало дека цртите на британка влијаат на мозокот на мажите на начин како што делува и кокаинот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş