Колку видови на оргазам има?

23 мај, 20110
Ženi-orgazam

Кога мажот или жената доживува оргазам доаѓа до опуштено чувство во пределот на гениталиите, ментална екстаза и чувство на опуштеност и среќа. Оваа реласирана состојба може да потрае и до неколку часа по оргазмот.

Кај жените постојат неколку видови на оргазам и ќе наведеме неколку од нив:

Клиторис- се постигнува преку орална стимулација на клиторисот.

Г точката- партнерот може да ве доведе до врвот со помош на рацете во текот на сексуалниот однос и за време на одредени пози.

Анален- овој оргазам се постигнува преку анален секс.

Мешан оргазам- тоа е кога има комбиниран, двоен оргазам од некои од наведените видови.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma