Леона Луис

15 јуни, 20110
leona-lewis

Леона Луис (Leona Louise Lewis) родена 3 април 1985 година во Лондон е британска поп/Р&Б пејачка. Луис и стана позната на публиката во 2006 година како победник на реалното шоу “The X Factor” во Британија.

Луис за кратко време стана платинумски продаван музичар и беше три пати номинирана на наградите Греми. До сега има реализирано само еден албум наречен „Spirit“, во 2007година. Албумот стана најбрзо продаван дебјут албум и најпродаван албум во 2007 и во Велика Британија и Република Ирска, а со тоа Луис станува првиот Британски соло артист и се искачи на Billboard 200 со првиот албум. Нејзиниот втор албум „Echo“ е издаден во ноември 2009.

Првиот сингл на Луис „A Moment Like This“ стана најбрзо продаваниот ВБ сингл, кој бил симнат од интернет околу 50,000 пати после 20 минути од неговата реализација. Нејзиниот втор сингл „Bleeding Love“ стигна на првото место во околу 30 сингл табели низ целиот свет. Во ноември 2008 година таа повторно постави нов рекорд и тоа во најпродаван сингл кога станува збор за реализацијата на кавер верзијата на песната на Snow PatrolRun“ со која што продала 69,244 копии во еден ден.

http://www.youtube.com/watch?v=Rl7r2ApESN4

httpv://www.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g

httpv://www.youtube.com/watch?v=Scm4oAYYbIg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma