Мадона премиерно во Венеција

29 јули, 20110
W.E.

Кралицата на поп музиката, својот филм за “недозволената кралска романса” премиерно ќе го претстави на филмскиот фестивал во Венеција.

Точниот датум за прикажувањето на филмот “W.E” не е познат, но сигурно е дека ќе биде еден од најгледаните филмови.

Според филмскиот магазин, Мадона филмот го завршила на почетокот на годината, но премиерата ја подготвува во есен, бидејќи сака да влезе во конкуренција со филмовите кои ќе бидат избрани за Оскар.

Филмот е базиран на приказната за американската распуштеница Волис Симпсон и британскиот крал Едвард Осми, гледана од страна на младата девојка која е фасцинирана од приказната на кралот кој поради љубовните абдицири е целосно спротивен од нејзината љубовна приказна и неуспешниот брак. Во филмот играат Ејби Корниш, Андреа Рајзбору, Џејмс Дарси и Оскар Ајзакс.

Организаторите на 68-миот филмски фестивал во Венција ја потврдија оваа вест и објавија листа од 21 филмови кои ќе се натпреваруваат за главната нагрдата – Златен лав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi