Мајами ја заврши работата против Бостон

12 мај, 20110
Miami-Heat-vs-Boston-Celtic

Кошаркарите на Мајами се пласираа во финалето од плеј офот во Источната конференција во НБА лигата, откако во петтиот меч беа подобри од Бостон и со вкушен резултат од 4:1 во серија дојдоа до финале. Двејн Вејд со 34 поени и 10 скока и Леброн Џејмс со 33 поени беа најзаслужни за победата на тимот од Флорида, а кај Селтикси се истакнаа Ален со 18 поени и Гарнет со 15 поени и 11 скока.

Оклахома во петтот меч беше подобра од Мемфис и така поведе со 3:2 во победи во полуфиналната серија на Западната конференција. Дурант со 19 и Ибака со 18 поени беа најдобри кај победникот, додека во поразениот тим единствен со двоцифрен број поени беше Марк Гасол кој постигна 15.

Резултати:
Мајами – Бостон 97:87
Оклахома – Мемфис 99:72.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi