Мали нешта кои и прават голема штета на вашата кожа

15 август, 20110
ubavina

Некои луѓе вистината ја задржуваат за младиот изглед. За да се најдете и вие не ви требаат еден куп од пари, пред се треба да станете нежни спрема себе со вашата кожа. Ви донесуваме неколку секојдневни “гревови” поради кои вашиот тен губи на убавина и сјај.

Веќе знаете дека хлорирана вода, спиење со шминка во кревет, недостаток од спиење и избегнување на користење на крема со заштитен фактор се непријатели на младиот изглед. Пушењето и алкохолот исто така се на истата листа, но некои нешта кои ја прават кожата да го изгуби својот сјај и продлабочување на брчките не се очигледни во прв план.

Кафе

Кофеинот е главниот виновник за сувата кожа. Ако сакате да го избегнете зголемувањето на брчките, спречете дехидрација и внесувајте повеќе количини на вода во телото.

Прескокнување на оброк

Иако можеби на вас ви е главна цел да ги намалите килограмите, бидете сигурни дека тоа го правите на вистински начин и да не наштетите на кожата со прегладнетост. Прескокнување на оброкот може да го убрза стареењето и сушењето на вашата кожа, затоа во исхраната секогаш пробајте да внесете витамин Ц ( портокал ), Б3 ( кикирики ) и Е ( авокадо ).

Мобилни телефони

Часовите поминати во разговор преку мобилен телефон може да доведе до појава на осип на образите и вилицата. Сетете се каде све имате оставено мобилниот телефон. Во главно се наоѓа на дното на вашата ташна која не е најчисто место на светот. Затоа избришете го мобилниот телефон со антибактериски влажни марамчиња.

Очила

Редовно чистење на очилата и тоа не само на стаклата. На очилата се наоѓаат многу бактерии кои можат да ги затворат порите и да предизвикаат воспалителни реакции. Ничто не ви чини доколку ги исчистите очилата.

Шеќер

Многу жени не можат да одолеат на слатката ужина, но кога треба да се има на ум дека шеќерот не е само непријател на тенката линија и здрави заби, туку и на младиот изглед. Бидете внимателни колку шеќери ќе внесете во вашето тело, бидејќи прекумерната доза шеќер го уништува колагенот кој е одговорен за цврстата кожа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit