Масно овошје и зеленчук

9 мај, 20110
avokado

Иако свежото овошје и зеленчук се пропагира како идеален тип на храна за диета, сепак треба да знаете дека некои видови на овошје и зеленчук имаат голема количина на масти.

Во прв ред влегуваат авокадото, кое содржи масти исто како и месото, па потоа и бананата, кајсиите, јагодите. Познато е дека јаткастите плодови имаат голема количина на масти.

Од зеленчукот како најбогат со масти се смета гравот, кој во 100 гр содржи 20 гр масти.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi