Мавзолејот во Халикарнас

14 јули, 20110
mavzolejnaslovna

Владетелот, намесникот Кнез Mauzol во 360 година т.н.е. во персиската провинција Кариј, побарал да се изгради неговата гробница, по која ќе биде запаметен засекогаш. Изградбата, ја доверил на најдобрите градежници и вајари, но богатиот кнез не доживеал да ја види гробницата завршена.

Мавзолејот, не можеше прецизно и точно да се реконструира. Во петнаесетиот век, витезите од Редот на Свети Јован ја користеа гробницата наместо каменолом, за време на изградбата на Тврдината Петра во Халикарнас, која претставува денешен Бодрум. Витезите, на овој начин го уништија оваа здание, а денес можат да се видат само остатоци од темелите на Мавзолејот.

Петте скали ја претставуваа основата на кои била изградена правоаголна конструкција чија висина била половина од вкупната висина на Мавзолејот. После оваа правоаголна конструкција, започнува гробницата, која била опкружена со столбови и скалест покрив. На врвот на кровот имало поставена статуа со коњи.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit