Мекот за работа го користат побогатите и попродуктивните

13 ноември, 20110
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Пред три години едно истражување утврди дека компјутерите на Windows  платформа  се единствени кои вредат  на пазарот затоа што ги користат 95 % од бизнис корисниците.  ,,IТ,,одделите се стремат кон стандардизација, а Мекинтош им носи многу проблеми на тој план,, се вели во тогашниот  извештај на  Forrester Research. Но повеќе не е така. Времињата се менуваат и ова повеќе не е издржано. Во новиот извештај се наведува дека ,,IТ,,одделите треба да го поддржат мекот затоа што најдобрите работници сакаат да ги користат па дури и ги носат своте домашни мекови  на работа. Според извештајот овие вработени се херои кои мразат PC и  Windows затоа што ги успоруваат,  не се стабилни и изгледаат евтино.  Статистиката вели дека 22 % од  фирмите сметаат дека во следните 12 месеци ќе преминат на Мек.  Фирмите вообичаено не се спремни да платат повеќе за Мек, но вработените се, посебно оние на високи позиции кои ги користат своите приватни мекови. Овие запослени се побогати но и попродуктивни.  Работат обично по 45 часа неделно и заработуваат 44% повеќе од просекот.  Најчесто тоа се раководители и менаџери.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş