Меси без погоци против Мурињо, Роналдо не и дал гол на Барселона

16 април, 20110
BNJ3RRtTbqGl

Двете најголеми ѕвезди на Реал и Барселона, Кристијано Роналдо односно Меси, имаат против себе и интересни негативни статистики во пресрет на денешното 210. “Класика”.

Имено, Португалецот на шест меча против Барселона, како во дресот на Реал така и додека играше за Манчестер Јунајтед, не се запишал во листата на стрелците против Барселона, додека од друга страна Аргентинецот никогаш не го совладал голманот на екипата која од клупа ја предводел Жозе Мурињо, иако одигра дури осум такви натпревари (четири против Челзи, три против Интер и еден против Реал).

Вечерашнот оголемо дерби во шпанскиот фудбал ќе биде само прво од четирите во следните 18 дена, бидејќи овие два тима ќе одиграат и два меча во полуфиналето во Лигата на Шампионите, како и финалниот меч во кралскиот Куп.

Извор: Нетпрес

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi