Меси ги „измеси“ Порто! Суперкупот на Европа во рацете на Барса!

27 август, 20110
barselona

Во Монте Карло, со победата над Порто со резултат од 2:0, Барселона го освои својот четврти Суперкуп на Европа во својата историја.

На стадионот Луј Втори во Монте Карло во 39-тата минута, Лионел Меси успеа да ги казни несреќните Португалци по катастрофалната грешка на играчот од средниот ред, Фреди Гуаранин, кој од средината на теренот ја врати топката кон задните редови без го проследи распоредот на своите соиграчи.

По слаткиот подарок од младиот Колумбиец, Лео со фантастичен потег со телото го отфрли од игра голманот на Порто и лесно ги доведе Каталонците во водство.

До крајот на мечот Порто ја форсираше одбраната и во потолност ги „сечеше“ играчите во напад на спротивниот тим, но нивниот среден ред заедно со одсечниот напаѓачки ред беше изненадувачки немоќен.

Шампионот на Португалија не само што не издвои продолженија, туку кон крајот на натпреварот успеа да прими уште еден гол како резултат на асистенцијата на Меси до прецизниот резервен играч Фабрегас. За само шеесетина секунди потоа младиот Гуаранин лошо одиграниот меч го заокружи со црвен картон, па Португалците мораа да завршат со два играча помалку.

Вистинска трагедија за Порто, зошто ја испуштија можноста за прв пат од 1987 година, да се закитат со Суперкупот на Европа, додека Барса само се надоврзаа на успехот од 2009 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma