Microsoft ќе го купи Skype?

10 мај, 20110
skype

Се шпекулираше дека ова ќе го направи Facebook, или пак дека тоа ќе го направи Google со што ќе го зајакне Google Voice.

Ако тврдењата на изворот на Wall Street Journal е точен, тогаш ниту едно од овие две сценарија за купување на Skype, нема да се оствари.

Skype ќе го купи Microsoft, и тоа за сума помеѓу 7 и 8 милијарди долари, а Facebook наводно нудел 2 до 3 милијарди.

Изворите велат дека договорот може да биде објавен уште денес, а ова ќе биде најголемата аквизиција на Microsoft во историјата на компанијата, а најмногу пари околу 6 милијарди Microsoft потроши во 2007 година, кога ја купи aQuantive Inc. Microsoft очигледно одлучи да се вклучи на овие пазари, каде стагнираше последните неколку години.

Ниту Skype, ниту Microsoft не ги коментирале овие наводи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi