На повидок повторно хаос во воздушниот сообраќај

23 мај, 20110
o
Прашината која излегува од вулканот Гримсвоетн би можела да стигне до Велика Британија до крајот на неделата, пишува “Дневник“, пренесува НетПрес.
Властите велат дека оваа година се повеќе подготвени за разлика од минатата кога ерупцијата на исландскиот вулкан предизвика хаос во воздушниот сообраќај. Се очекува вулканската прашина да стигне до Шкотска уште утре.
Воздушниот сообраќај над Исланд најверојатно ќе остане затворен и понатаму бидејќи состојбата не се подобрила во текот на ноќта.
Гримсвоетн, најактивниот исландски вулкан , почнал да еруптира викендот со што исфрлил прашина од 19 километри во висина.
Во април минатата година кога се активираше вулканот Ејафјалојакул воздушниот сообраќај беше затворен над 34 земји заради страв прашината да навлезе во моторите на авионите.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma