Најдлабокиот базен во светот

14 јули, 20110
najdlabok bazen

Најдлабокиот базен на светот се наоѓа во Брисел, во рамките на рекреативниот комплекс „Nemo 33″, а најдлабоката точка е на 33 метри од површината на водата. Овој рекреативен центар е дизајниран од страна на белгиски екперт за нуркање Џон Бернартс, со намена за обука и рекреација. Базенот има две големи платформи на 5 и 10 метри и голема кружна јама која се спушта до длабочина од 33 метри. Исто така, има и неколку подводни пештери со различни длабочини.

Потребна е количина од 2.500.000 литри вода, за базенот да се наполни до врвот. Водата со која е наполнет со вода која не содржи хлор, виско филтрирана со температура од 30 степени.

Многу филмски студија го користеле овој подводен амбиент за снимање на филмови, а официјално е отворен во 2004 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit