Најголемата чевла на светот е со големина број 845

25 декември, 20110
najgolemata kondura

Ви ја претставуваме најголемата чевла на светот според Гинисовата книга на рекорди, која, верувале или не, е со големина број 845 доколку се водиме по стандардните европски броеви.

Станува збор за реплика на патики од Конверс, популарно познати како „стартки“. Патиката е долга 5,5 метри, широка е 2.1 метар и висока е 2.9 метри.

Патиката – Гинисов рекордер е правена според моделот на Converse Chuck Taylor All Star со број 39 и беше промовирана на фестивалот Nationaal Fonds Kinderhulp во Амстердам, Холандија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma