Циркус! Најконтраверзната фудбалска репрезентација во светот! Нинџа желки во фудбалска опрема! :)

27 јули, 20110
iranskifudbalskitim

Фудбалскиот тим на иранските жени неодамна доби забрана за настапување на натпреварите на ФИФА, исто и на Олимписките игри кои во 2012 ќе се одржат во Лондон!

Ќе се прашате зошто?

Женската екипа е основана во 2005 година, а од тогаш освоила две втори места на женски турнири во фудбал низ западна Азија. Екипата се обиде да се квалификува и за Олимписките игри, но фудбалерките добиле опомена од ФИФА е дека дресовите не им се соодветни.

Официјалната изјава вели дека дресовите не смеат да имаат никаква комерцијална, верска или политичка порака на било кој јазик и во било каков облик. Дресот на овој тим го покрива цело тело, вклучувајќи ја и главата.

Погледнете како изгледа овој фудбалски тим, низ нашата фотогалерија во продолжение!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi