Најладната црква се наоѓа во Баварија

31 декември, 20110
b_111230069

Во Баварија беше отворена црква која целосно е направена само од снег и лед. Ледената цркава во Баварија е направена на стогодишнината од изградбата на првата ледена црква од страна на локалното население во знак на протест.

Необичната црква се наоѓа во Митерфирмиансреут во близина на границата со Чешка. Црквата е долга повеќе од 20 метри, а црковното ѕвоно се наоѓа на висина од 8 метри. Заизградбата биле потребни 1400 кубни метри снег, а осветлена е со сино светло.

Предците на денешните локални жители ја изградиле првата црква од снег во 1911 година,  а тоа го направиле за да го израза незадоволството поради фактот што немале црква во своето место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris