Најнискиот човек на светот е Џурни Болвинг

13 јуни, 20110
Meet Junrey, The World’s Smallest Man

Филипинецот Џурни Болвинг, кој наполни 18 години е прогласен за најнизок човек на светот. Тој е висок само 60 цм. На прославата на неговиот 18-ти роденден имало присутно стотина гости, а менито било богато… со печено прасе, морски плодови, торта. Сето ова било организирано во чест на Џурни, кој на роденденската забава ја земал титулата, од неговиот претходник, Кагедра кој бил висок само 67 цм.

Инаку Џурни потекнува од сиромашно семејство од Филипините, и има брат и две сестри кои се со просечна висина. Причината за неговиот раст родителите не ја откриле, само изјавиле дека тој проодел на пет години со нивна помош.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/